Rituály pro krásný den

5 + 1 jednoduchých rituálů, které dodržuji každý den, abych se cítila dobře

Ptáte se, jaké to jsou a rádi byste taky pro sebe něco udělali?

Prozradím Vám, co je kouzelné na rituálech. Určitě každý nějaký máte a děláte každý den a pokud si říkáte, že ne, tak se zamyslete. Čistíte si denně zuby? Oblečete se před odchodem do práce? Každý večer se osprchujete? Ano, tyto úkony děláte tak automaticky, že už je nevnímáte, staly se z nich totiž rutinní záležitosti.

Na rituálech je krásné, že pokud je pravidelně opakujete, dostanou se vám do podvědomí tak, že je už běžně denně děláte, aniž byste na ně museli myslet a stane se to pro Vás naprostou samozřejmostí.

Zdraví mysli a těla začíná v maličkostech

Říkáte si, že nemáte čas dělat něco navíc pro svoje tělo, nestíháte cvičit, chodit do fitka, vařit denně domácí jídlo, natož tak ještě přemýšlet nad tím, co byste pro sebe mohli dále udělat. Můj den zahrnuje spousty rituálů, díky kterým se cítím lépe, teď se s vámi podělím o 5 a 1 speciální, které Vám zaberou minimum času a zařadit je můžete prakticky ihned.

Které to jsou?

1) Ranní ptáče dál doskáče

Ano, tuhle větu všichni dobře znáte a ona v praxi opravdu funguje. Jsem spáč a pospím si velmi ráda, ale už před nějakým tím rokem jsem se naučila si přivstat pouze o 15 minut před plánovaným vstáváním, abych měla čas pouze na sebe. Těchto 15 minut nic není, stejně jsem se dřív tuto dobu převalovala v posteli, prodlužovala budík a byla ještě víc ospalá.

V těchto mých 15 minutách si v klidu nachystám snídani, která je pro mě základem dne, vypiju si sklenici vody s citronem a uvařím čaj. Je to čas, kdy se mé tělo probudí a má mysl pořádně procitne ze spánku, usměju se na sebe do zrcadla a vím, že bude další pěkný den, tak proč jej hned od začátku začít bez energie, hladová a se zamračenou tváří.

2) Těším se na mimopracovní události

Už ráno ve vaší ´patnáctiminutovce´ místo přemýšlení o tom, co bude zase v práci si řekněte, na co se těšíte, až v práci skončíte a co budete dělat. Půjdete s manželem do kina, na procházku se psem, máte v plánu uvařit pro rodinu dobrou večeři, začít číst novou knížku. Představte si to třeba u snídaně a uvidíte, že budete mít hned lepší náladu, vykouzlíte si úsměv na tváři a z domu vykročíte veseleji a máte se na co těšit.

 

3) Chodím 🙂

Na procházku chodím každý den, se Stellinkou v nosítku a pejskem, téměř osmikilová zátěž je taky dobrá posilovna. 🙂 Pokud nestíháte jakýkoliv jiný pohyb, procházku si dopřejte. Já jsem si je velmi oblíbila už v těhotenství a denně se hodinu procházím rychlou chůzí, někdy i dvakrát.

Nejen, že si parádně vyčistíte hlavu, ale děláte i něco pro své zdraví. Prokrvíte mozek na čerstvém vzduchu, i mojí devíti měsíční Stellince se lépe spinká venku než doma v postýlce, zapojíte svaly, vždyť chůze je pro naše tělo ten nejpřirozenější způsob pohybu a je vhodná úplně pro všechny, nic k ní nepotřebujete a nic Vás nestojí. A pokud půjdete hodinku svižným tempem, tak se Vám tělo odmění i spálenými kaloriemi.

Při procházce si pročistíte hlavu po náročném dni, můžete v klidu přemýšlet, pustit si do uší svoji oblíbenou hudbu, vzít pejska jako já a tím spojit příjemné s užitečným, projít se s kamarádkou či partnerem a mít čas si v klidu popovídat, který třeba jindy moc nemáte. Svůj den si už bez procházky neumím představit a chodím, i když venku prší nebo mrzne, to se pak těším domů na teplou kávičku nebo čaj.

 

4) Diář plný hezkých vzpomínek

Tento rituál jsem zařadila teprve od letošního roku a musím vám říct, že se mi zatím velmi líbí.

Zkuste si každý večer do diáře, deníčku, napsat, co vás za daný den potěšilo. Vyberte pouze jednu věc, která vás zahřála u srdíčka, ať už to bude dobrá snídaně, na kterou jste si udělali čas, zmíněná procházka, kino s manželem nebo vám kolegyně přinesla do práce koblihu. Uvidíte, že vám vzpomínka opět vykouzlí úsměv na tváři a co teprve, když do diáře kouknete na konci roku a v něm najdete 365 krásných věcí, které vás potěšily. Já se těším už teď.

 

5) Ložnice = místo intimity

Ložnice by měla být místem pro spánek, odpočinek a sex. To znamená, měla by tomu být i uzpůsobena, aby se vám v ní tyto činnosti dobře dělali. Dle mě do ložnice nepatří technologie, takže v té naší nemáme televizi, počítač, ani rádio. Dopřejte si kvalitní spánek, ať se s radostí můžete do dalšího dne probudit o 15 minut dříve

Zkuste tyto rituály zapojit, časově Vás 2, 4 a 5 nestojí vůbec nic, čas pro sebe a procházka už něco ano, ale investujete je přece do sebe, do vašeho zdraví a psychické pohody.

Plus 1 rituál navíc – věnujte každý den aspoň chvilku tomu, co je vám milé

Tento rituál jsem zařadila teprve nedávno, respektive v únoru, kdy jsem začala psát články, eBooky a obula se pořádně do svého projektu Žij zdravě s Hankou.

Každý den se starám o svůj projekt minimálně patnáct minut, den co den, ještě jsem nikdy nevynechala. Vloni by mě ani nenapadlo, že opravdu napíšu a vydám svoji vlastní knihu. A jen proto, že se činnosti, která mě neskutečně baví denně věnuji, je dnes kniha Žij zdravě s Hankou na světě.

Proto, pokud vás něco baví, dělejte to, dělejte to každý den, opečovávejte to, každý den aspoň na chvilku a uvidíte, že se začnou dít zázraky.

Můžete mi taky napsat, jaké rituály děláte Vy, abyste měli krásný každý den. Těším se!

,,Pomáhám lidem připravit si jídlo, aby jim bylo dobrým sluhou a ne zlým pánem a zároveň ukazuju, jak lze propojit zdravé tělo se zdravou myslí. Jsem šťastná maminka, milující manželka, která celý profesní život něco prodávala. Spojuji 4 témata do jednoho celku – jídlo, pohyb, bylinky a homeopatii.'' Můj příběh si přečtěte tady >> Jsem autorkou eBooku Jak být efektivní v kuchyni. eBook si můžete stáhnout zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.