Půst, detox a celková očista aneb proč je každoročně držím

PŮST

„Jednodenní půst držím pravidelně, je to perfektní očista pro tělo,“ říká mi specialistka na výživu, se kterou jsem dříve spolupracovala.

„No, tak tohle je něco, co asi nedám, držet hladovku a ještě dobrovolně to u mě nepřichází v úvahu,“ řekla jsem jí a představila si, jak budu celý den trpět hlady, bude mi kručet v břiše. Mně, která tak miluje jídlo a vaření.

Detox, kdy jsem 3 dny jenom na ovocno-zeleninových šťávách ano, celková očista těla taky, ale úplná hladovka? To ne.

Nemám ráda nepravidelnost v jídle…

Snažím se jíst zdravě pravidelně tak, aby mé tělo nestrádalo, netrpělo pocity hladu, abych pak nedělala nálety na ledničku. Diety, které jsem v minulosti vyzkoušela mám dávno za sebou a vím, že už nikdy žádnou držet nebudu.

„To zvládneš,“ říká kamarádka, „můžeš si dát klidně půst, při kterém budeš pít ovocné a zeleninové šťávy, něco jako detox, nemusíš úplně hladovět a šťávy můžeš popíjet, v jakém množství budeš chtít,“vysvětluje.

O co při půstu, detoxu a očistě těla jde?

Při těchto procedurách se vám z těla začnou odplavovat odpadní látky. Vaše tělo totiž během jednotlivých očist více, či méně odpočívá, protože se nemusí věnovat, tak náročné činnosti jako je trávení a veškerou energii dává do očisty vašeho těla. Spotřebovává zbytečné tkáně, výrůstky, srůsty, ale také nánosy na střevech a dalších vnitřních orgánech.

To, že se vaše tělo čistí a je schopno se samo takto čistit poznáte velmi rychle podle toho, že váš jazyk začne mít bělavý povrch, vaše moč bude více zbarvená, hustší a bude zapáchat. Nebojte se, vše tohle je k prospěchu a je to žádoucí.

Můžete se sami uzdravit

Je spousta lidí, kteří si díky půstu vyléčili např. Crohnovu chorobu, půst může dokonce vyléčit rakovinu a různá autoimunitní onemocnění. Samozřejmě, že jen pouhý půst vás nevyléčí, je to jen část skládanky, která musí zapadnout do celku.

Moje zkušenosti

V minulosti jsem vyzkoušela jak detox, tak celkovou očistu a tentokrát jsem se rozhodla pro půst bez šťáv, tzn. pouze s pitím obyčejné vody, když už, tak už. 🙂

Na půst je potřeba se dopředu naladit a naprogramovat, tzn. do ničeho se nenutit a jít do něho s nadšením a nastavení v hlavě, že nám krásně prospěje, pak jde zvládnout levou zadní. Zapomeňte na strach, který vás už dopředu zbrzdí a celý půst vám ztíží. Pokud se budete bát hladu, tak věřte, že  se hlad dostaví a dokonce daleko dříve. Těšte se na to, že se vaše tělo pročistí.

Je fajn si na ten den nic velkého neplánovat, pouze relax a odpočinek. Odpočívejte, celkově se zklidněte.

Den před půstem jezte normálně tak, jak jste zvyklí, není potřeba už den předem např. vynechávat večeři.

Pokud v den půstu pocítíte hlad, napijte se čisté vody, vydechněte. Jděte třeba na procházku do přírody, ať zaměstnáte mysl a myslete na pozitivní věci, na to, jak se vaše tělo krásně čistí.

Časem, až hravě zvládnete půst jednodenní, můžete vyzkoušet i více dnů, důležité je se do ničeho nenutit a řídit se svými pocity a hlavně poslouchejte svoje tělo.

Pokud s půstem začínáte doporučuji začít v prosluněný den, kdy vás nabijí energií sluneční paprsky, věřte, že je to lepší než za deštivého dne.

A je to tady…

Možná čekáte, kdy vám řeknu, že už to během dne nešlo vydržet, kručelo mi v břiše a nedokázala jsem myslet na nic jiného než na milované jídlo.

Ale ono nic takového nepřišlo, byla jsem celý den v naprosté relaxační pohodové náladě, popíjela si svoji vodu a těšila se z myšlenky, jak se mé tělo čistí a věděla jsem, že ten den v pohodě zvládnu.

Závěrem?

Pokud cítíte, že vaše tělo půst, detox nebo celkovou očistu potřebuje a je to pro vás správná cesta k očistě, zkuste to. Já půst držela naposledy na jaře a teď si ho dám znovu. 🙂 Už teď se těším, až si jej zase naordinuju. Celkovou dlouhodobější očistu můžete ale provádět i při kojení nebo v těhotenství, nejedná se o žádnou dietu.

Naše tělo není samozřejmost. Zaslouží si naši péči a 100 % pozornost. Je s vámi 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, vždy a všude.

Poslouchejte ho a ono pak za odměnu bude poslouchat vás. Dopřejte mu to nejlepší.

A pokud se chcete o očistě dozvědět více z mojí osobní zkušenosti, zjistit pro a proti, tak vás srdečně zvu na cestu. Více informací si můžete přečíst TADY.

,,Pomáhám lidem připravit si jídlo, aby jim bylo dobrým sluhou a ne zlým pánem a zároveň ukazuju, jak lze propojit zdravé tělo se zdravou myslí. Jsem šťastná maminka, milující manželka, která celý profesní život něco prodávala. Spojuji 4 témata do jednoho celku – jídlo, pohyb, bylinky a homeopatii.'' Můj příběh si přečtěte tady >> Jsem autorkou eBooku Jak být efektivní v kuchyni. eBook si můžete stáhnout zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.