Jak přirozeně a přírodně posílit imunitu u dětí? + 2 domácí recepty a 1 domácí wellness procedura

Strava

Základním a přirozeným ´lékem´ na posílení imunity nejen u dětí je určitě strava. Denně do dětí takto můžeme dostat velmi důležité živiny, které jsou pro jejich imunitu důležité a nezbytné, ale stejně tak jim nevhodnou stravou můžeme i ublížit a jejich imunitu oslabit.

Dítě by mělo mít vyvážený jídelníček a denně by měl obsahovat čerstvou syrovou zeleninu, ovoce, dále kvalitní pečivo, nejlépe celozrnné, z příloh luštěniny, pohanka, rýže a určitě by měl být zařazen olej, protože děti tuky pro zdravý vývoj potřebují!

Co už nepotřebují až tak v hojném množství je cukr, který je dnes obsažen téměř všude. Ano, neříkám, že nemáme dětem dopřát občas nějakou tu sladkost, ale všeho s mírou. Když si vezmeme, že dítě další cukry přijímá ve sladkých šťávách, pečivu, různých buchtách, jogurtech, atd…Zkuste na doslazení místo obyčejného cukru použít raději med, hroznový cukr nebo jsou na trhu dostupné různé druhy sirupů, např. agávový.

Nadbytek cukru způsobuje už u dnešních dětí obezitu, a že jich dnes opravdu není málo. Tělo se pak vyrovnává s tím, že je obézní, energii spotřebovává na to, aby se popralo s přebytkem, a když přijde nějaký ten bacil, tak už na to tělo nemá energii a hned je tady nemoc. Nehledě na to, že do budoucna dětem zaděláváme na daleko závažnější nemoci, jako je diabetes, vysoký krevní tlak, atd…

Buďme dětem v jídle příkladem, jídelníček dítěte je vizitka rodiče!

Rozumějme, pokud dítě vidí, že snídám salám Vysočina (výrobci tohoto salámu se omlouvám) a večer u televize sním tabulku čokolády a pytlík brambůrků, tak to bude dělat také a nemůžeme po něm chtít, aby snídalo ovesnou kaši a nejedlo čokoládu. A když si nemůžete pomoct a chutě jsou občas nezvladatelné, tak si ten pytlík brambůrků snězte, až dítě usne 🙂

 

 

Doplňky stravy

A teď nemyslím žádné chemicky připravované vitamíny, tabletky, sirupy, apod…Myslím tím opět doplňky, které můžeme dítěti dát v jejich přirozené podobě.

Výborná je šťáva nebo sirup z rakytníku, rakytník obsahuje vitamíny A, C a E, které jsou pro imunitu tak důležité. Dalším důležitým prvkem je zinek, napomáhá proti rýmě a je obsažen např. v dýňových semínkách. Klasikou už snad je kysané zelí, jablečné křížalky, které by dětem mohly chutnat, ze zeleniny červená paprika, brokolice, brambory a z ovoce např. kiwi.

Medová mrkev a dětský čaj

Připravte dětem domácí medicínky, zkuste je zapojit do přípravy a uvidíte, že jim bude chutnat.

Medová mrkev: smícháme 1 litr mrkvové šťávy – buď z čerstvé mrkve nebo šťávu v bio kvalitě s 250g medu, dětem podáváme lžičku denně

Dětský čaj: stejný podíl listí z maliníku, jahodníku, ostružiníku a bezového květu – 2 lžičky směsi přelijeme 2dcl vody, dětem do 3 let podáváme lžičku z připraveného čaje do 2dcl vody, dětem 3-5 let 2 lžičky a dětem 5-9 let 3 lžičky, starší děti a dospělí můžou popíjet již připravený původní čaj!

Další tipy na posílení imunity

V dnešní době počítačů, tabletů a další elektroniky děti zapomínají chodit ven. Opět je na nás na rodičích, abychom dohlédli na to, že by děti měly trávit min. 2 hodiny denně na čerstvém vzduchu, a to za každého počasí. O prospěchu procházek i pro nás dospělé si můžete přečíst v mém dalším článku.

Mytí rukou před každým jídlem a po pobytu venku by mělo být samozřejmostí a děti by si tento návyk měly osvojit již od útlého věku. Moje dvouletá dcera Stellinka na mě křičí před jídlem UMYT, UMYT. 🙂

Dalším výborným a mým oblíbeným posilovačem imunity jsou střídavé koupele, tzv. Kneippova stezka, protože ne každý má rád otužování formou sprchování. Doma můžete tuto stezku dětem udělat z lavorů a uvidíte, že je to bude bavit.

Kneippova stezka podomácku

Do jednoho lavoru dáme vodu studenou 10-16°C, do druhého lavoru vodu horkou 40-46°C, vody dáme asi po kotníky. Začíná se vždy v horké vodě, kde necháme dítě 1-2min, pak přejde do lavorku s chladnou vodou, kde bude půl minuty. Celý postup opakujeme max 6x, vždy se končí v chladné vodě.

Pokud jako rodiče máte rádi saunování, tak můžete vzít s sebou i své ratolesti, sauna je vhodná už pro batolata, samozřejmě je zde omezená doba, a to na max 5min. Důležité je se po procesu ochladit, jinak sauna nemá význam.

Dalším způsobem, jak podpořit imunitu dětí je čištění jazyka škrabkou, protože právě na jazyku se usazují během dne nejrůznější bakterie, takže můžete zapojit do rituálu čištění zubů.

Důležitým faktorem je také dostatečný odpočinek a spánek, sami dle věku dítěte víte, kolik by denně mělo naspat, tak dohlédněte na dostatečný odpočinek a hlavně kvalitní spánek – v pořádně vyvětrané místnosti, kde je přiměřeně vlhký vzduch a nemělo by v místnosti být víc než 18°C.

V neposlední řadě můžeme dětem podávat probiotika, které jsou důležité pro správnou funkci střev a žaludku.

Na imunitu má také velký vliv veselá rodina, dítě by mělo být hlavně v psychické pohodě, v prostředí, kde vnímá lásku a péči rodičů. Bacil snadněji napadne tělíčko, které je v psychické nepohodě, takže je na nás, abychom dětem zajistili láskyplný domov, kde i rodiče se navzájem k sobě chovají s respektem a úctou.

Všem Vám přeju hlavně zdravé děti v milujících rodinách, kde se množí, co nejméně bacilů.

A co používáte na posílení imunity svých dětí Vy? A co Vám funguje? Podělte se s Vašimi tipy, budu ráda. Těším se, H.

,,Pomáhám lidem připravit si jídlo, aby jim bylo dobrým sluhou a ne zlým pánem a zároveň ukazuju, jak lze propojit zdravé tělo se zdravou myslí. Jsem šťastná maminka, milující manželka, která celý profesní život něco prodávala. Spojuji 4 témata do jednoho celku – jídlo, pohyb, bylinky a homeopatii.'' Můj příběh si přečtěte tady >> Jsem autorkou eBooku Jak být efektivní v kuchyni. eBook si můžete stáhnout zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.