28 praktických kroků, které jsem začala dělat pro změnu životního stylu

Tento článek píšu na základě vašich dotazů, co konkrétně jsem při změně životního stylu začala dělat. Když jsem se pořádně zamyslela a napsala je na papír, tak jich je neuvěřitelných 28.

A já se s vámi o ně podělím. O některých jsem už možná psala na mém Facebooku a tady je budete mít všechny pohromadě.

Kroky, které dělám já vyhovují mně a já díky nim svůj životní styl změnila na dosavadní. Neznamená to však, že musí vyhovovat i vám. Ale jsem si jistá, že pokud si vyberete aspoň některé a začnete je opravdu dělat, tak to bude krok správným směrem.

28 praktických kroků pro změnu životního stylu

1 Znám svoje PROČ

Nejdůležitější a první krok, bez něhož nemá cenu pokračovat. Doporučuji vám si vzít papír a tužku a napsat si PROČ chcete změnit svůj životní styl, jaký je k tomu důvod, vaše vnitřní motivace.

Když budete vědět svoje PROČ, tak budete změny dělat rády, když budete chtít skončit, bude to pro vás hnací síla a motor a vaše proč bude vaší vlastní motivací.

Možná se vám to zdá zbytečné, ale věřte mi, že je to opravdu důležité. I já mám svoje PROČ vyvěšeno na ledničce.

2 Jím, když mám HLAD, ne CHUŤ

Změna jídelníčku je samozřejmě zásadní pro změnu životního stylu, ale nemusí být ta nejdůležitější, pokud se naučíte dodržovat tento krok. Naučte se rozlišovat, kdy máte opravdu hlad a kdy vás jen honí mlsná. Pokud totiž jíte jen pro chuť, jsou další změny zbytečné.

Naučte se poslouchat a vnímat svoje tělo, kdy máte opravdu hlad a kdy potřebujete jen něčím zahnat chuť.

Když vás bude honit mlsná, zaměstnejte mysl jinak. Jděte něco dělat, u mě nejlépe funguje jít ven na vzduch anebo se opravdu něčím zaměstnat.

Tipy, co si v takových chvílích dát a jak nastavit mysl procházím v online kurzu Očistěte svoje tělo za 21 dní. Budete vědět nejen, po čem v krizových situacích sáhnout, ale hlavně, jak se jim zcela vyhnout. Na kurz můžete mrknout tady.

3 Každý den si dopřávám pohyb

Jeden z nejzásadnějších kroků pro změnu životního stylu a pro to, aby vaše tělo bylo zdravější. Takže každý den si dopřejte pohyb. Ideálně přirozený pohyb na čerstvém vzduchu. A pohyb, který vás bude bavit. Vlije vám totiž novou energii do žil, prokrví mozek, protáhne svaly a celkově se budete cítit svěží.

Další kroky jsou pro mě také důležité, ale PROČ, jíst jen když mám hlad a každodenní pohyb jsou podle mě zásadní. Další změny a nadstandardní péči pro vaše tělo a změnu životního stylu můžeme projít v kurzu Očistěte svoje tělo za 21 dní.

4 Upřednostňuji kvalitu nad kvantitou

A to myslím, jak v jídle, tak v pohybu.

Už nenakupuji hory jídla, které bych bezhlavě házela do košíku. Nakupuji pomalu a s rozmyslem a u více různých prodejců. Když chci vyzkoušet něco nového, dívám se na složení dané potraviny, zajímá mě její původ a až v poslední řadě cena.

I v pohybu už jsem dávno pochopila, že netlačit na pilu mi přinese více užitku a že krátký, ale intenzivní trénink mi vyhovuje daleko více než hodiny dřiny v posilovně a svižná procházka na vzduchu mě uspokojí daleko víc než hodina propoceného aerobiku.

4 Hlava ke mně taky patří

Změna životního stylu není postavení jen na jídle a pohybu. Bohužel spousta z nás to tak má. Sportuji, změnila jsem jídelníček, ale nic moc se neděje. Jenže pokud není změna v hlavě, tak to nikdy nebude fungovat.

Takže začněte se věnovat pravidelně svojí hlavě. Dopřejte jí denně odpočinek, relax, vypnutí.

Můžou to být krátké pětiminutovky během dne, nemusí to být zrovna celá hodina. Sprcha, kávička, kterou si vypijete sama a v klidu, zapálená svíčka, kapitola z oblíbené knihy, procházka.

5 Dopřávám tělu něco navíc

Cokoliv co běžně na denní bázi neděláte.

Já osobně sem tam změním pohyb, vyzkouším novou zdravou potravinu, dopřeju tělu masáž, saunu a také dělám pravidelnou očistu těla, detox a držím půst.

Takže sem tam taky zapojte něco nového, tělo se vám za to odmění.

6 Netrestám se za „selhání“

Když jsem měnila svůj životní styl a dala jsem nebo si občas dám něco, co do něj tak úplně nepatří, tak to už rozhodně neberu jako selhání a už vůbec se za to nijak netrestám. Třeba teď jsem si dala vepřo, knedlo, zelo, tak zítra celý den nejím.

Pokud občas zhřešíte, neberte to, prosím jako hřích, ale naopak si to užijte, vychutnejte a jeďte zase dál.

Jestli chcete nakopnout a začít s čistým štítem, cesta je tady.

7 Dala jsem sbohem cukru

Pozor, já jsem dala sbohem cukru úplně, tzn. i sacharidům obecně. Ale byla to dlouhá cesta, která mně osobně vyhovuje. Ale vy aspoň při jeho konzumaci bystřete, kde všude je a kolik ho za den sníte.

Cukr je zabiják, dělá vám záněty v těle a projevuje se celkově na vašem zdraví.

8 Zařadila jsem superpotraviny

Těch je velká spousta. A já sama je používám hojně a můžete je často vidět v příspěvcích na mém Facebooku.

Můžete začít třeba tím, že zařadíte různá semínka a ořechy. Nejen že vás skvěle zasytí, ale působí také skvěle na vaši dobrou náladu, obsahují zdravé tuky a můžete je využít, když budete mít chuť na sladké.

9 Vykašlala jsem se na diety, vážení a měření

Možná že to nechcete slyšet, ale fakt se na ně vykašlete, na všechny do jediné. Brzdí vaši změnu na cestě za zdravým životním stylem, podtrhávají vaše zdraví, ale také vaše sebevědomí. Je to tak, dieta je totiž nesmysl a díky ní ještě nikdo nikdy dlouhodobě nezhubnul a už vůbec nemá nic společného se zdravým životním stylem.

Možná že i teď nějakou dietu držíte a říkáte si, co to melu, ale věřte mi, já sama jsem byla ta největší dietářka a vyzkoušela snad všechno.

10 Už si NIKDY nedám?

Tahle otázka napadá mnohé, když chtějí změnit svůj dosavadní životní styl a odpověď na ni mají jasnou „nedám“.

Tak se nebojte, dáte! Samozřejmě ne na denní bázi, ale pokud si sem tam něco dáte, nic se nestane. Bez výčitek.

11 Každý den se odměním

Ano, odměny to je moje. A nemyslím tím, že bych si denně kupovala kabelky. Jsou to maličkosti, tak si najděte něco, co vás potěší a vykouzlí úsměv na tváří za to, že se vám něco povedlo.

12 Neplýtvám potravinami, ale ani nedojídám zbytky

Aby se vaše tělo stalo zdravějším a celkově váš životní styl, měly byste se naučit tyto dvě dovednosti.

Snažte se zbytečně neplýtvat potravinami a už při koupi přemýšlejte, na co všechno je můžete využít, a pak o tom dál přemýšlejte při přípravě jídla.

Jednoduše děláte brokolicové placky a zbyde vám půlka brokolice, dáte ji do lednice a za dva dny ji budete vyhazovat s tím, že je už k nepoužití. Do lednice ji ani nedávejte a připravte zrovna třeba brokolicovou polívku.

Druhá věc je nedojídat zbytky. Vraťte se k kroku 2. Jídlo přece nemusíte vyhazovat nebo dojídat jen proto, že je vám líto jej vyhodit. Buď jej můžete využít dál a dále zpracovat nebo dojíst k dalšímu jídlu.

13 Uklízím pravidelně potravinovou skříňku

Pravidelně vysáváte, utíráte prach, myjete nádobí. Ale jak často děláte revizi své potravinové skříňky? Asi to jednou za čas děláte, ale samy víte, kolik toho při revizi vyhodíte, co už není k použití. Tak mějte přehled.

14 Netlačím už na pilu

Snažím se tím řídit obecně, ale ve změnách životního stylu to platí o to víc. Když se budete moc snažit, moc to chtít, přeceňovat své síly, bude to mít opačný efekt. Není potřeba cvičit dvakrát denně, zhubnout kilo za týden, vynechat hned všechno nezdravé ze dne na den.

Nemusíte hned měnit celou potravinovou skříňku a kupovat superpotraviny za tisíce korun. Začnete se změnami postupně a pomalu.

Pomalé kroky a něco navíc a bude to fungovat.

15 Miluju jídlo

Tento krok vás má vybídnout k tomu, abyste si našly svoji cestu k jídlu. To co tělu dáváte, ale i jak mu to dáváte, se odráží na vašem těle. O jídle se bavíme i detailně v kurzu Očistěte svoje tělo za 21 dní.

Jídlo si užívám už od nákupu, přes jeho přípravu, servírování až po samotnou konzumaci.

16 Vyhoďte lákadla

Lákadla? Každý má jiné, někdo má slabost pro sladké, někdo pro chipsy, jiný pro smažená jídla. Když jsem se rozhodla, že změním svůj životní styl, lákadla jsem jednoduše vyhodila. Alkoholikovi se taky lépe odvyká, když nemá doma láhev 🙂

Dejte pozor na dvě nejčastější chyby:

Když už si něco dáte, nemusíte to zdlábnout celé, např. tabulka čokolády. Dejte si čtvereček, užijte si ho a čokoládu zase zabalte.

Pečlivě vybírejte, co mlsáte. Je totiž čokoláda a čokoláda a také chipsy jsou ty nesmyslné, ale pak takové, co si můžete udělat doma třeba z červené řepy a jsou neskutečně dobré a svůj účel také splní.

Také mlsám, ale už zdravě a stačí mi to. 🙂

17 Změnila jsem myšlení

Vědomě pozorujte, jaký vztah máte k svému tělu, jaké myšlenky při pohledu na něj vás napadají, zda o něm uvažujete pozitivně anebo ne moc hezky. To samé platí ve vztahu k jídlu a celkově k sobě samé.

Myšlení byste měla věnovat stejnou pozornost při změně životního stylu jako stravě, pohybu a dalším krokům.

18 Je to jen na mě

Už neobviňuji někoho jiného, když se mi něco nedaří, nejsem naštvaná na počasí, které není zrovna vhodné na vyběhnutí ven, nesvádím moje chyby na něco nebo někoho a nevymlouvám se na špatné podmínky,…

Vím, že je to jen na mě, jakým životním stylem budu žít a nemá na to vliv, jestli mám dítě, jestli manžel žije jinak nebo kamaráda sní tunu dortů.

19 Naučila jsem se brát plnou zodpovědnost

Tento krok souvisí s krokem předchozím. Za svá rozhodnutí a kroky nesu plnou zodpovědnost, jak za ty dobré, ale tak za ty ne moc povedené.

Pokud se vám nedaří třeba zhubnout, nemůže za to poradkyně, která vám sestavila jídelní plán, je to na vás. Pokud ani po půl roce cvičení se vám např. nepodaří udělat 100 dřepů, nemůže za to instruktorka, která cvičení vede, je to na vás.

A je moc důležité si toto uvědomit.

20 Obklopuji se stejně naladěnými lidmi

Když změníte životní styl, je naprosto přirozené, že se změní i část nebo celek vašeho okolí, s kterým se stýkáte.

Máte hold najednou jiná témata k hovoru, koníčky, které vás baví a tak z toho nebuďte smutné. Lidi z vašeho života odchází a noví přichází a je to normální vývoj.

Nelpěte na těch, kteří mají odlišné zájmy, shazují vás nebo se vám za vaši změnu vysmívají a ťukají si na čelo, naopak se soustřeďte na ty, kteří vás vždy podpoří, mají pro vás pochopení a drží vám pěsti.

21 Dělám to, co mě baví

Tak jako jsem se rozloučila se změnou stylu s některými lidmi, tak jsem přestala i dělat věci, které mi nebyly zcela po chuti, ale kvůli někomu jsem je dělala.

Samozřejmě tím nechci říct, že dělám jen to, co mě baví. Takové žehlení ráda nemám, ale hold občas vyžehlit musím. Mám na mysli aktivity, které děláte ve svém volném čase.

Nechce se vám dnes na kurz pletení, protože je venku krásně a chcete jít raději do lesa se psem? A proč nejdete?

22 Kopance od života beru jako výzvy, ne jako prohry

Neříkám, že mi to vždy jde, ale snažím se vnímat životní kopance jako výzvy a zkoušky, které mě mají posunout dál.

A fráze že všechno zlé je k něčemu dobré, opravdu není jen fráze a až čas nám vždy ukáže, proč nám do života poslal právě tohle.

A tak když se třeba rozhodnete začít cvičit a zrovna vás skolí chřipka, není to znamení, že cvičit nemáte. Tělo jen dává signál, teď si odpočiňte, a pak začněte.

23 Umím říkat NE

A to i přesto, že to občas někoho zabolí nebo to není úplně po chuti. Naučila jsem se říkat ANO hlavně sama sobě a řeknu vám, je to moc velká úleva.

24 Jídlo slouží mně, ne já jemu

O tomhle tématu jsem napsala i e-Book. Nedovolte, aby jídlo bylo vašim pánem a ovládalo vás. Vy jste ta, která rozhoduje, kdy se nají a co si k jídlu vezme. Bude to možná běh na delší trať, ale je moc osvobozující, když máte nad jídlem nadhled a umíte své chutě ovládat.

25 Řekla jsem to nahlas

Nemusí to tak být u všech, ale já když něco chci změnit, dokázat, vytvořit, tak o tom mluvím a aspoň někomu to řeknu.

Třeba teď, když dávám nový kabátek kurzu Očistěte svoje tělo za 21 dní, tak o tom mluvím a brzy se o něm dozví tisíce z vás. Mimochodem i vás do něj srdečně zvu.

Tak když i vy chcete udělat změnu, něco nového pro svůj životní styl, řekněte to někomu, bude to pro vás i takový malý závazek 🙂

26 Když nemůžu, zpomalím

I když se ve známé písničce zpívá, když nemůžeš, přidej víc a já to občas také velmi ráda používám na mých lekcích cvičení, tak jsem se už naučila zpomalit.

Ono se to nepo.., když to nebude teď hned a pro zdravý životní styl platí i dostatek relaxace, čisté hlavy, bez stresu, atd…

Poslouchejte svoje tělo a když vám dává signál, zpomal, zpomalte, vypněte. Už jsem sama několikrát doplatila na neposlouchání nemocí, stresem, špatnou náladou.

27 Výčitky? Minimalizuji. Pochvaly? Maximalizuji.

Snažím se už nemít výčitky kvůli ničemu. Že jsem dnes necvičila, že jsem snědla hranolky, že jsem neudělala to nebo ono. Výčitky negativně ovlivňují naši mysl a opět mají vliv na naše zdravé fungování.

Naopak jsem se naučila chválit i za maličkosti a učím to odmala i moji dceru. Myslím, že je to velmi důležité pro zdravé sebevědomí každé z nás.

28 Mám nejlepší kamarádku. SEBE.

A jakým krokem bych to uzavřela?Jak jinak než mnou, vámi, prostě sama sebou.

Jen vy sama se znáte nejlépe, víte, co vašemu tělu sedí, víte, co potřebujete, jste se sebou pořád a sebe nepošlete po kávě domů, tak jak kteroukoliv jinou.

O kom mluvím, o vaší kamarádce, té nejlepší. Udělejte si ji sama ze sebe, se vší láskou, péčí, obdivem a milými slovy.

Co vám napíšu na závěr?

Vyberte si některé kroky a začněte. Začněte pomalu a postupně a nechtějte všechno hned a hlavně nečekejte zázraky na počkání.

A pokud chcete začít úplně jinak a od začátku s mojí podporou, tak se na vás těším uvnitř kurzu Očistěte svoje tělo za 21 dní. Více informací i přihlášku najdete na této stránce.

Přeji vám všem, ať je pro vás zdravý životní styl přirozenou součástí vašeho života a ať si jej zamilujete jako já.

Hanka

,,Pomáhám lidem připravit si jídlo, aby jim bylo dobrým sluhou a ne zlým pánem a zároveň ukazuju, jak lze propojit zdravé tělo se zdravou myslí. Jsem šťastná maminka, milující manželka, která celý profesní život něco prodávala. Spojuji 4 témata do jednoho celku – jídlo, pohyb, bylinky a homeopatii.'' Můj příběh si přečtěte tady >> Jsem autorkou eBooku Jak být efektivní v kuchyni. eBook si můžete stáhnout zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.